Najczęstsze pytania

Przykład podłączenia baterii słonecznej.

Pamiętajmy, najpierw należy podłączyć regulator do akumulatora, by zdefiniował jaki akumulator ma obsługiwać 12V czy 24V JEŚLI NAPIĘCIE NA AKUMULATORZE JEST WYŻSZE OD 18-20V TO SYSTEM USTAWI PRACĘ DLA SYSTEMU 24V!

Uwaga nie należy podłączać, przetwornic do wyjścia kontrolera, to wyjście jest przeznaczone do obsługi np. żarówki, grzałki 12V lub 24V o mocy nie przekraczającej dopuszczalnej mocy kontrolera.

Jeśli, podłączymy do regulatora akumulator w układzie 24V,to na wyjściu też będziemy mieli napięcie 24V!

Znalezione obrazy dla zapytania schemat podłączenia baterii

A co w przypadku, gdy instalacja nie jest ustawiona idealnie na południe lub nachylona jest do poziomu pod innym kątem? Można wyliczyć względny uzysk energii w stosunku do optymalnego położenia – pomoże w tym poniższa tabela. 

Podobny obraz

 SCHEMAT PODŁACZENIA RÓWNOLEGŁEGO JAK I SZEREGOWEGO PANELI, TA SAMA ZASADA PRZY AKUMULATORZE!

Podobny obraz

Połączenie równoległe   

CZYLI WSZYSTKIE PLUSY RAZEM I WSZYSTKIE MINUSY RAZEM CO POWODUJE ŻE NAPIĘCIE SIĘ NIE ZMIENIA I JEST NADAL (12V) ALE ZWIĘKSZYŁA SIĘ POJEMNOŚĆ DO 200Ah!

Przedstawione na poniższym schemacie                                                                

 Podobny obraz

Połączenie szeregowe

CZYLI ŁĄCZYMY PLUSY Z MINUSEM RAZEM CO POWODUJE ŻE NAPIĘCIE SIĘ ZWIĘKSZA DO (24V)

 LECZPOJEMNOŚĆ JEST NADAL 100Ah! ALE W UKŁADZIE 24V!

Przedstawione na poniższym schemacie     

 Podobny obraz

KONTROLERY MPPT Maximum power point tracking

Podaje się, że regulatory ładownia MPPT są urządzeniami dzięki którym zwiększa się efektywność całego systemu fotowoltaicznego. Dlaczego tak się dzieję? I co to właściwie oznacza, że regulator jest kontrolerem MPPT? Na początku wyjaśnijmy, że na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje regulatorów ładowania PWM i MPPT. Oba rodzaje kontrolerów spełniają funkcję sterownika pracą całego systemu. To one pilnują, żeby nie doszło do przeładowania czy nadmiernego rozładowania akumulatorów. Dbają też o to, żeby baterie były ładowane odpowiednim dla nich napięciem. Są one nieodzownym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki ich pracy cały system działa prawidłowo, mniej lub bardziej efektywnie.

Regulatory ładownia MPPT

Regulatory MPPT są rodzajem regulatorów które zostały wyposażone w algorytm śledzenia największego punktu mocy panela, dzięki czemu zwiększają efektywność pracy systemu. Co to jest największy punkt mocy panel MPP i jak się go wyznacza? Największy punkt mocy panela wyznaczany jest na charakterystyce prądowo-napięciowej pracy modułu fotowoltaicznego. Punkt MPP jest punktem przecięcia napięcia maksymalnego panela Vmpp  oraz maksymalnego prądu Impp osiąganego w danej chwili przez panel. Napięcie w punkcie mocy maksymalnej –  napięcie znamionowe Vmpp to napięcie uzyskiwane przez moduł fotowoltaiczny przy optymalnym obciążeniu, skutkuje ono uzyskaniem maksymalnej mocy do uzyskania w danych warunkach atmosferycznych. Natężenie prądu w punkcie maksymalnym – prąd znamionowy Impp to natężenie prądu generowane przez panel fotowoltaiczny przy optymalnym obciążeniu, skutkuje to uzyskaniem przez moduł maksymalnej możliwej mocy w danych warunkach atmosferycznych.

Podaje się, że dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu śledzącego MPP regulatory te prowadzą do uzyskania przez cały system od 20% do 30% więcej mocy.  Dzięki zastosowaniu tych regulatorów instalacje fotowoltaiczne działają równie efektywnie w dni słoneczne jak i w dni z małą ilością promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi. Bardzo dobrze sprawdzają się w takich warunkach klimatycznych jakie panując w naszym kraju. Trzeba zaznaczyć, że regulatory MPPT nie są jedynie wymysłem producentów i chwytem marketingowym ich działanie oraz poprawa efektywności pracy systemów zostały udowodnione oraz sprawdzone w praktyce przez bardzo dużą liczbę klientów którzy zdecydowali się na ich zakup, dzięki czemu sami mogli przekonać się o tym jak te regulatory działają.

Magazynowanie energii

Jest to świetne rozwiązanie, sprawdza się tam gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.

Pamiętajmy że z czasem akumulatory tracą na pojemności, a sprawność akumulatora oscyluje na poziomie 70%

Czyli, np. teoretycznie wtłaczając 240W tj (12Vx20Ah=240W) do akumulatora 20Ah powiedzmy że akumulator jest pełny, to realnie możem pobrać około 168W,magazynowanie ma sens lecz, przy obecnej ustawie gdzie możemy magazynować energię w sieci energetycznej i możemy ją wybrać w 80%, pozostałe 20% to koszt przesyłów itd. Dodatkowo mamy rok na wybranie nadprodukowanej energii, którą zlicza licznik dwu kierunkowy.

A energia w danej chwili jest odbierana w 100% a nadprodukowana jest zliczana przez licznik energetyki.

Dla przykładu Instalacja fotowoltaiczna produkuje 3kw energii dom w tej chwili pobiera 2kw, więc 1kw jest oddany do sieci, jako nadprodukowany.

Więc mamy tylko 20% strat, lecz nie ponosimy kosztów zakupu akumulatorów, które po pewnym czasie, będzie trzeba wymienić. Dodatkowo dochodzą straty przetworzenia (kontrolery, przetwornica), realnie taki system to około 40% strat!

Więc jeśli rozmyślamy nad budową instalacji fotowoltaicznej a mamy dostęp do sieci energetycznej, postawmy na taką która współpracuje z siecią.

Znalezione obrazy dla zapytania POJEMNOŚĆ BATERII

Moc promieniowania słonecznego

W zależności od panujących warunków pogodowych moc całkowitego promieniowania słonecznego ulega znacznym zmianom i w przybliżeniu kształtuje się na następującym poziomie:

       Znalezione obrazy dla zapytania PROMIENIOWANIE SŁONECZNE FOTOWOLTAIKA KĄT

Uzysk energii z panelu fotowoltaicznego, weźmy pod uwagę panel 12V 100W. Tak naprawdę taki panel ma około 18V (Volt) napięcia pracy i około 22-23V napięcia jałowego, i przy optymalnych warunkach generuje 5,5A (Amper)

100W z czego to wynika 18Vx5,5A=100W 

Częste pytanie ,,czy w bardzo pochmurny dzień panel ładuje?'' TAK współmiernie do panujących warunków, np.;

Przy promieniowaniu 1000w/m2 wygeneruje 100W A WBARDZO POCHMURNY DZIEŃ 1-5W!!!

Napięcie ( V ) jest wartością dość stabilną, to Natężenie ( A ) Amper się dynamicznie zmienia i przy pięknej Letniej pogodzie Panel 100W generuje 5,5A  a przy brzydkiej np 0,2A co daje odpowiednio 18Vx0,2A=3,6W

Więc chcąc bezpiecznie ładować akumulator, należy zastosować kontroler ładowania, który zapobiegnie przeładowaniu i nadmiernemu rozładowaniu.

Jak policzyć ile czasu zajmie naładowanie akumulatora, powiedzmy że panel np. 160W GENERUJE około 8A i chcemy naładować 60Ah akumulator. W okresie letnim przy optymalnym położeniu panelu słonecznego, możemy policzyć około 8h pełnej mocy, pomimo iż dzień trwa 16h,jak widać na diagramie instalacji 2,5kw, moc nie jest liniowa, od rana systematycznie rośnie aż do godzin południowych i popołudniu stopniowo maleje.

Więc 8hx8A=64Ah więc taki panel 160W jest w stanie naładować zupełnie rozładowany akumulator, oczywiście kontroler w chwili naładowania rozłączy panel by nie doszło do przeładowania, czyli teoretycznie te 4Ah nie zostaną przyjęte przez akumulator, jeśli akumulator będzie miał większą pojemność, to naładowanie zajmie proporcjonalnie więcej czasu.

Oczywiście nie koniecznie akumulator musi być, co dnia całkowicie rozładowany, starajmy się tego unikać, akumulatory tego nie lubią, więc warto zbudować system który pozwoli zabezpieczyć nas w energię na 2-3dni, co zminimalizuje częste rozładowywanie i wydłuży żywotność akumulatora.

Warto zainwestować i zakupić akumulator do pracy cyklicznej, który wytrzymuje 700-1200 cykli (czyli naładowany-rozładowany to jeden cykl), zwykły samochodowy szybko się wykończy bo to akumulator (rozruchowy) ma za zadanie uruchomić samochód, a resztę obsługi przejmuje alternator.

Oczywiście, w przypadku gdy dużo korzystamy z takiego systemu, bo jeśli zdarza się to sporadycznie to i akumulator samochodowy, też nam posłuży stosunkowo długo. 

W okresie zimowym przyjmuje się średnio 4 razy mniejsze uzyski energii, wiec taki układ należało by przewymiarować, jeśli mamy korzystać z niego całorocznie.

 Podobny obraz

Pamiętaj ze Elektrownie Słoneczne i Wiatrowe mogą być tak skonfigurowane, by ogrzewać ciepła wodę użytkową bez drogich falowników czy inwerterów, które są niezbędne do przetwarzania napięcia stałego w zmienne, takie jakie mamy w gniazdku.
Takie rozwiązanie jest tańsze i dużo bardziej trwalsze od kolektorów słonecznych, dodatkowo w przyszłości można taki układ zmodernizować i podpiąć do sieci.

Mapa promieniowania słonecznego w Polsce.

Przykładowy roczny rozkład produkcji energii elektrycznej dla źródła fotowoltaicznego o mocy 1 kW zainstalowanego na lubelszczyźnie 

Znalezione obrazy dla zapytania Powierzchnia jaka jest potrzebna do zainstalowania 1kw systemu

Moc promieniowania padajaca na jeden metr kwadratowy podany w Watach

Następnym pojęciem jest usłonecznienie, definiowane jako średnia liczba godzin słonecznych w ciągu roku. W Polsce usłonecznienie wynosi od 1390 do 1900 godzin rocznie.

elektrownia dotacja akumulatory bateria połączenie szeregowe połączenie równoległe dioda bypass sieć sprzężone z siecią m2 zasilanie z sieci ładowanie podbijanie napięci a fotomoduły konektory mc4 solary wiatrowo-słonecznZnalezione obrazy dla zapytania Powierzchnia jaka jest potrzebna do zainstalowania 1kw systemua pwn mppt impulsacyjne on-grid off-gri

Raport generowanego hałasu

Jednym ze stereotypów powszechnie uznanych z przeszkodę w rozpowszechnieniu przydomowych elektrowni wiatrowych jest hałas. Pracująca elektrownia wiatrowa może być źródłem szumu, jednak należy zdawać sobie sprawę z faktu że podczas wiatrów występują dźwięki o sile wielokrotnie większej niż szum kręcącego się wiatraka. Z naszych obserwacji wynika, że już z 30 m od generatora, przy słabym wietrze w ogóle nie słyszymy elektrowni, niewielki szum słychać przy dość silnym wietrze. Przy bardzo silnym wietrze szum tła jest tak duży, że trudno rozpoznać, które ze źródeł generuje go najwięcej. Problem tak naprawdę może powstać jedynie w sytuacji nadwrażliwych uszu naszego sąsiada. Poniższa charakterystyka obrazuje zmierzone hałasy generowane przez generator i naturalny szum podczas wiatru.

Hałas pracującej elektrowni absolutnie nie jest dokuczliwy.
W praktyce kiedy wieje słaby wiatr to elektrownia pracuje naprawdę bardzo cicho. Dźwięki do 30dB są na poziomie szeptu. W przypadku średnich wiatrów dźwięk pracującego generatora minimalnie wyróżnia się z naturalnego hałasu otoczenia. 50dB to tyle co głośna rozmowa. Kiedy naprawdę zaczyna mocno wiać to wszystko wokoło tak szumi, że hałasu wytwarzanego przez samą elektrownię wiatrową nie słychać w ogóle. Ginie ona w tle innych dźwięków. Dla porównania powiemy, że zaobserwowany przez nas rzeczywisty dźwięk wytwarzany przez elektrownię wiatrową przy najsilniejszym wierze (65dB) był mniejszy niż hałas jaki wytwarzał pojedynczo przejeżdżający samochód w odległości 30m.

        Znalezione obrazy dla zapytania ELEKTROWNIA WIATROWA SCHEMAT BUDOWY

 Znalezione obrazy dla zapytania ELEKTROWNIA WIATROWA WARUNKI

Budowa paneli fotowoltaicznych 

System autonomiczny do zasilania urządzeń 12/24VDC

Schemat elektrowni hybrydowej wiatrowo/słonecznej

System fotowoltaiczny do podgrzewania wody CWU lub podgrzewania CO

MOŻLIWE JEST ZASTOSOWANIE WIELU INNYCH KOMBINACJI ŚCIŚLE DOPASOWANYCH DO POTRZEB!!!