Moc promieniowania słonecznego

W zależności od panujących warunków pogodowych moc całkowitego promieniowania słonecznego ulega znacznym zmianom i w przybliżeniu kształtuje się na następującym poziomie:

wplyw_warunkow_pogodowych

Uzysk energii z panelu fotowoltaicznego, weźmy pod uwagę panel 12V 100W. Tak naprawdę taki panel ma około 18V (Volt) napięcia pracy i około 22-23V napięcia jałowego, i przy optymalnych warunkach generuje 5,5A (Amper)

100W z czego to wynika 18Vx5,5A=100W 

Częste pytanie ,,czy w bardzo pochmurny dzień panel ładuje?'' TAK współmiernie do panujących warunków, np.;

Przy promieniowaniu 1000w/m2 wygeneruje 100W A WBARDZO POCHMURNY DZIEŃ 1-5W!!!

Napięcie ( V ) jest wartością dość stabilną, to Natężenie ( A ) Amper się dynamicznie zmienia i przy pięknej Letniej pogodzie Panel 100W generuje 5,5A  a przy brzydkiej np 0,2A co daje odpowiednio 18Vx0,2A=3,6W

Więc chcąc bezpiecznie ładować akumulator, należy zastosować kontroler ładowania, który zapobiegnie przeładowaniu i nadmiernemu rozładowaniu.

Jak policzyć ile czasu zajmie naładowanie akumulatora, powiedzmy że panel np. 160W GENERUJE około 8A i chcemy naładować 60Ah akumulator. W okresie letnim przy optymalnym położeniu panelu słonecznego, możemy policzyć około 8h pełnej mocy, pomimo iż dzień trwa 16h,jak widać na diagramie instalacji 2,5kw, moc nie jest liniowa, od rana systematycznie rośnie aż do godzin południowych i popołudniu stopniowo maleje.

Więc 8hx8A=64Ah więc taki panel 160W jest w stanie naładować zupełnie rozładowany akumulator, oczywiście kontroler w chwili naładowania rozłączy panel by nie doszło do przeładowania, czyli teoretycznie te 4Ah nie zostaną przyjęte przez akumulator, jeśli akumulator będzie miał większą pojemność, to naładowanie zajmie proporcjonalnie więcej czasu.

Oczywiście nie koniecznie akumulator musi być, co dnia całkowicie rozładowany, starajmy się tego unikać, akumulatory tego nie lubią, więc warto zbudować system który pozwoli zabezpieczyć nas w energię na 2-3dni, co zminimalizuje częste rozładowywanie i wydłuży żywotność akumulatora.

Warto zainwestować i zakupić akumulator do pracy cyklicznej, który wytrzymuje 700-1200 cykli (czyli naładowany-rozładowany to jeden cykl), zwykły samochodowy szybko się wykończy bo to akumulator (rozruchowy) ma za zadanie uruchomić samochód, a resztę obsługi przejmuje alternator.

Oczywiście, w przypadku gdy dużo korzystamy z takiego systemu, bo jeśli zdarza się to sporadycznie to i akumulator samochodowy, też nam posłuży stosunkowo długo. 

W okresie zimowym przyjmuje się średnio 4 razy mniejsze uzyski energii, wiec taki układ należało by przewymiarować, jeśli mamy korzystać z niego całorocznie.

 wykres

Pamiętaj ze Elektrownie Słoneczne i Wiatrowe mogą być tak skonfigurowane, by ogrzewać ciepła wodę użytkową bez drogich falowników czy inwerterów, które są niezbędne do przetwarzania napięcia stałego w zmienne, takie jakie mamy w gniazdku.
Takie rozwiązanie jest tańsze i dużo bardziej trwalsze od kolektorów słonecznych, dodatkowo w przyszłości można taki układ zmodernizować i podpiąć do sieci.