Najczęstrze pytania

Przykład podłączenia baterii słonecznej.

Pamietajmy,najpierw należy podłączyć regulator do akumulatora,by zdefiniował jaki akumulator ma obsługiwać

12V czy 24V JEŚLI NAPIĘCIE NA AKUMULATORZE JEST WYŻSZE OD 18-20V TO SYSTEM USTAWI PRACĘ DLA SYSTEMU 24V!

Uwaga nie należy podłączać,przetwornic do wyjścia kontrolera,to wyjście jest przeznaczone do obsługi np żarówki.grzałki 12V lub 24V o mocy nie przekraczającej dopuszczalnej mocy kontrolera.

Jeśli,podłączymy do regulatora akumulator w układzie 24V,to na wyjściu też będziemy mieli napięcie 24V!

 

Znalezione obrazy dla zapytania schemat podłączenia baterii

 

A co w przypadku, gdy instalacja nie jest ustawiona idealnie na południe lub nachylona jest do poziomu pod innym kątem? Można wyliczyć względny uzysk energii w stosunku do optymalnego położenia – pomoże w tym poniższa tabela. 

 

Podobny obraz

 

 SCHEMAT PODŁACZENIA RÓWNOLEGŁEGO JAK I SZEREGOWEGO PANELI, TA SAMA ZASADA PRZY AKUMULATORZE!

Podobny obraz

                 

 

                                        Połączenie równoległe   

CZYLI WSZYSTKIE PLUSY RAZEM I WSZYSTKIE MINUSY RAZEM CO POWODUJE ŻE NAPIĘCIE SIĘ NIE ZMIENIA I JEST NADAL (12V) ALE ZWIĘKSZYŁA SIĘ POJEMNOŚĆ DO 200Ah!

Przedstawione na poniższym schemacie                                                                

 Podobny obraz

                                Połączenie szeregowe

CZYLI ŁĄCZYMY PLUSY Z MINUSEM RAZEM CO POWODUJE ŻE NAPIĘCIE SIĘ ZWIĘKSZA DO (24V)

 LECZPOJEMNOŚĆ JEST NADAL 100Ah! ALE W UKŁADZIE 24V!

Przedstawione na poniższym schemacie     

 Podobny obraz

 

 

KONTROLERY MPPT Maximum power point tracking

Podaje się, że regulatory ładownia MPPT są urządzeniami dzięki którym zwiększa się efektywność całego systemu fotowoltaicznego. Dlaczego tak się dzieję? I co to właściwie oznacza, że regulator jest kontrolerem MPPT? Na początku wyjaśnijmy, że na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje regulatorów ładowania PWM i MPPT. Oba rodzaje kontrolerów spełniają funkcję sterownika pracą całego systemu. To one pilnują, żeby nie doszło do przeładowania czy nadmiernego rozładowania akumulatorów. Dbają też o to, żeby baterie były ładowane odpowiednim dla nich napięciem. Są one nieodzownym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki ich pracy cały system działa prawidłowo, mniej lub bardziej efektywnie.

Regulatory ładownia MPPT

            Regulatory MPPT są rodzajem regulatorów które zostały wyposażone w algorytm śledzenia największego punktu mocy panela, dzięki czemu zwiększają efektywność pracy systemu. Co to jest największy punkt mocy panel MPP i jak się go wyznacza? Największy punkt mocy panela wyznaczany jest na charakterystyce prądowo-napięciowej pracy modułu fotowoltaicznego. Punkt MPP jest punktem przecięcia napięcia maksymalnego panela Vmpp  oraz maksymalnego prądu Impp osiąganego w danej chwili przez panel. Napięcie w punkcie mocy maksymalnej –  napięcie znamionowe Vmpp to napięcie uzyskiwane przez moduł fotowoltaiczny przy optymalnym obciążeniu, skutkuje ono uzyskaniem maksymalnej mocy do uzyskania w danych warunkach atmosferycznych. Natężenie prądu w punkcie maksymalnym – prąd znamionowy Impp to natężenie prądu generowane przez panel fotowoltaiczny przy optymalnym obciążeniu, skutkuje to uzyskaniem przez moduł maksymalnej możliwej mocy w danych warunkach atmosferycznych.

            Podaje się, że dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu śledzącego MPP regulatory te prowadzą do uzyskania przez cały system od 20% do 30% więcej mocy.  Dzięki zastosowaniu tych regulatorów instalacje fotowoltaiczne działają równie efektywnie w dni słoneczne jak i w dni z małą ilością promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi. Bardzo dobrze sprawdzają się w takich warunkach klimatycznych jakie panując w naszym kraju. Trzeba zaznaczyć, że regulatory MPPT nie są jedynie wymysłem producentów i chwytem marketingowym ich działanie oraz poprawa efektywności pracy systemów zostały udowodnione oraz sprawdzone w praktyce przez bardzo dużą liczbę klientów którzy zdecydowali się na ich zakup, dzięki czemu sami mogli przekonać się o tym jak te regulatory działają.

 

Magazynowanie energii

Jest to świetne rozwiązanie,sprawdza się tam gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.

Pamiętajmy że z czasem akumulatory tracą na pojemności,a sprawność akumulatora oscyluje na poziomie 70%

Czyli,np teoretycznie wtłaczając 240W tj (12Vx20Ah=240W) do akumulatora 20Ah powiedzmy że akumulator jest pełny, to realnie możem pobrać około 168W,magazynowanie ma sens lecz,przy obecnej ustawie gdzie możemy magazynować energię w sieci energetyczneji możemy ją wybrać w 80%, pozostałe 20% to koszt przesyłów itd. Dodatkowo mamy rok na wybranie nadprodukowanej energi,którą zlicza licznik dwu kierónkowy.

A energia w danej chwili jest odbierana w 100% a nadprodukowana jest zliczana przez licznik energetyki.

Dla przykładu Instalacja fotowoltaiczana produkuje 3kw energi dom w tej chwili pobiera 2kw,więc 1kw jest oddany do sieci ,jako nadprodukowany.

Więc mamy tylko 20% strat,lecz nie ponosimy kosztów zakupu akumulatorów,które po pewnym czasie,będzie trzeba wymienić.Dodatkowo dochodzą straty przetworzenia (kontrolery,przetwornica),realnie taki system to około 40% strat!

Więc jeśli rozmyślamy nad budową instalacji fotowoltaicznej a mamy dostęp do sieci energetycznej,postawmy na takąktóra współpracuje zsiecią.

 

Znalezione obrazy dla zapytania POJEMNOŚĆ BATERII

 

Moc promieniowania słonecznego


W zależności od panujących warunków pogodowych moc całkowitego promieniowania słonecznego ulega znacznym zmianom i w przybliżeniu kształtuje się na następującym poziomie:

 

       Znalezione obrazy dla zapytania PROMIENIOWANIE SŁONECZNE FOTOWOLTAIKA KĄT

Uzysk energii z panelu fotowoltaicznego,weźmy pod uwagę panel 12V 100W.Tak naprawdę taki panel ma około 18V (Volt) napięcia pracy i około 22-23V napięcia jałowego,I przy optymalnych warunkach generuje 5,5A (Amper)

100W z czego to wynika 18Vx5,5A=100W 

Częste pytanie ,,czy w bardzo pochmurny dzień panel ładuje'' TAK współmiernie do panujących warónków,np;

Przy promieniowaniu 1000w/m2 wygeneruje 100W A WBARDZO POCHMURNY DZIEŃ 1-5W!!!

Napięcie ( V ) jest wartością dość stabilną,to Natężenie ( A ) Amper się dynamicznie zmienia i przy pięknej Letniej pogodzie Panel 100W generuje 5,5A  a przy brzydkiej np 0,2A co daje odpowiednio 18Vx0,2A=3,6W

Więc chcąc bezpiecznie ładować akumulator, należy zastosować kontroler ładowania,który zapobiegnie przeładowaniu,i nadmiernemu rozładowaniu.

Jak pliczyć ile czasu zajmnie naładowanie akumulatora,powiedzmy że panel np; 160W GENERUJE około 8A i chcemy naładować 60Ah akumulator W okresie letnim przy optymalnym położeniu panelu słonecznego, możemy policzyć około 8h pełnej mocy, pomimo iż dzień trwa 16h,jak widać na diagramie instalacji 2,5kw, moc nie jest liniowa,od rana systematycznie rośnie aż do godzin południowych i popołudniu stopniowo maleje.

Więc 8hx8A=64Ah więc taki panel 160W jest w stanie naładować zupełnie rozładowany akumulatr,oczywiście kontroler w chwili naładowania rozłączy panel by nie doszło do przeładowania,czyli teoretycznie te 4Ah nie zostana przyjęte przez akumulator,jeśli akumulatror będzie miał większą pojemność,to naładowani,zajmnie proporcjonalnie więcej czasu.

Oczywiscie nie koniecznie akumulator musi być,co dnia całkowice rozładowany,starajmy się tego unikać,akumulatory tegonie lubią,więc warto zbudować system który pozwoli zabezpieczyć nas w energię na 2-3dni,co zminimalizuje częste rozładowywanie,i wydłuży zywotność akumulatora.

Warto zainwestować i zakupić akumulator do pracy cyklicznej,który wytrzymuje 700-1200 cykli (czyli naładowany-rozładowany to jeden cykl),zwykły samochodowy szybko się wykończy bo to akumulator (rozruchowy) mazazadanie uruchomić samochód,a resztę obsługi,przejmuje alternator.

Oczywiście,w przypadku gdy dużo korzystamy z takiego systemu, bo jeśli zdaża się to sporadycznie to i akumulator samochodowy, też nam posłuży stosunkowo długo. 

W okresie zimowym przyjmuje się średnio 4 razy mniejsze uzyski energii,wiec taki układ należało by przewymiarować,jesli mamy korzystać zniego całorocznie.

 Podobny obraz

Pamiętaj ze Elektrownie Słoneczne i Wiatrowe mogą być tak skonfigurowane,by ogrzewać ciepła wodę użytkową,bez drogich falowników czy inwenterów,które są niezbędne do przetwarzania napięcia stałego w zmienne,takie jakie mamy w gniazdku.
Takie rozwiązanie jest tańsze i dużo bardziej trwalsze od kolektorów słonecznych,dodatkowo w przyszłości można taki układ zmodernizować i podpiąć do sieci.

 

Raport generowanego hałasu
Jednym ze stereotypów powszechnie uznanych z przeszkodę w rozpowszechnieniu przydomowch elektrowni wiatrowych jest hałas. Pracująca elektrownia wiatrowa może być źródłem szumu, jednak należy zdawać sobie sprawę z faktu że podczas wiatrów występują dźwięki o sile wielokrotnie większej niż szum kręcącego się wiatraka. Z naszych obserwacji wynika, że już z 30 m od generatora, przy słabym wietrze w ogóle nie słyszymy elektrowni, niewielki szum słychać przy dość silnym wietrze. Przy bardzo silnym wietrze szum tła jest tak duży, że trudno rozpoznać, które ze źródeł generuje go najwięcej. Problem tak naprawdę może powstać jedynie w sytuacji nadwrażliwych uszu naszego sąsiada. Poniższa charakterystyka obrazuje zmierzone hałasy generowane przez generator i naturalny szum podczas wiatru.

 

Hałas pracującej elektrowni absolutnie nie jest dokuczliwy.
W praktyce kiedy wieje słaby wiatr to elektrownia pracuje naprawdę bardzo cicho. Dźwięki do 30dB są na poziomie szeptu. W przypadku średnich wiatrów dźwięk pracującego generatora minimalnie wyróżnia się z naturalnego hałasu otoczenia. 50dB to tyle co głośna rozmowa. Kiedy naprawdę zaczyna mocno wiać to wszystko wokoło tak szumi, że hałasu wytwarzanego przez samą elektrownię wiatrową nie słychać w ogóle. Ginie ona w tle innych dźwięków. Dla porównania powiemy, że zaobserwowany przez nas rzeczywisty dźwięk wytwarzany przez elektrownię wiatrową przy najsilniejszym wierze (65dB) był mniejszy niż hałas jaki wytwarzał pojedynczo przejeżdżający samochód w odległości 30m.

 

        Znalezione obrazy dla zapytania ELEKTROWNIA WIATROWA SCHEMAT BUDOWY

 

 Znalezione obrazy dla zapytania ELEKTROWNIA WIATROWA WARUNKI

BUDOWA PANELU FOTOWOLTAICZNEGO

 

   

 

Przykładowy roczny rozkład produkcji energii elektrycznej dla źródła fotowoltaicznego o mocy 1 kW zainstalowanego na lubelszczyźnie 

 

Znalezione obrazy dla zapytania Powierzchnia jaka jest potrzebna do zainstalowania 1kw systemu

 

 

 
Mapa promieniowania słonecznego w Polsce.
Moc promieniowania padajaca na jeden metr kwadratowy podany w Watach
 
Następnym pojęciem jest usłonecznienie, definiowane jako średnia liczba godzin słonecznych w ciągu roku. W Polsce usłonecznienie wynosi od 1390 do 1900 godzin rocznie.
panele słoneczne bateria słoneczna panele fotowoltaiczne elektrownia słoneczna elektrownia wiatrowa elektrownia hybrydowa MC4 przewód solarny 4mm2 6mm2 2,5mm2 zasilanie promieniowanie strata cieplna programowanie regulacja ogrzewanie wody
elektrownia dotacja akumulatory bateria połączenie szeregowe połączenie równoległe dioda bypass sieć sprzężone z siecią m2 zasilanie z sieci ładowanie podbijanie napięci
a fotomoduły konektory mc4 solary wiatrowo-słonecznZnalezione obrazy dla zapytania Powierzchnia jaka jest potrzebna do zainstalowania 1kw systemua pwn mppt impulsacyjne on-grid off-gri

 

 

System autonomiczny do zasilania urządzeń 12/24VDC

 

Schemat elektrowni hybrydowej wiatrowo/słonecznej

 

Sytem fotowoltaiczny do podgrzewania wody cwu lub podgrzewania co

 

 
Technologia Polikrystaliczna

Najczęściej stosowana technologia PV (fotowoltaiczna) bazująca na krzemie polikrystalicznym. Sprawność komercyjnych modułów polikrystalicznych sięga około 15%. Posiada najlepszy stosunek ceny do zysku. Głównym elementem składowym jest wysokiej jakości krzem krystaliczny, uzyskiwany w drodze przetapiania w sztaby (eng. ingots). Stopień czystości uzyskanego krzemu (podobnie jak w technologiach produkcji procesorów komputerowych) ma wpływ na sprawność fotoogniw i modułów PV. Krzem krystaliczny w trakcie jego przetapiania poddawany procesom uszlachetniania formowany jest w sztaby krzemowe, z których wycinane są cienkie płytki, ogniwa fotowoltaiczne, nazywane też fotoogniwami (eng. PV cells). Stopień czystości krzemu, grubość wycinanego fotoogniwa, technologia ich uszlachetniania stanowią o sprawności i trwałości technologii polikrystalicznej oraz są głównym Know How producentów systemów PV. Moduły PV produkowane na bazie tej technologii są najczęściej stosowanymi modułami, a ich udział w rynku technologii PV sięga około 80%. Obecnie produkowane moduły polikrystaliczne posiadają moc nominalną w zakresie od około 10Wp do 300Wp. Standardowo przeważają moduły o mocy około 200Wp, ale nie jest to reguła.

*Nominalna moc modułu polikrystalicznego nie stanowi o jego sprawnośći (!) czyli moduł o mocy 10Wp posiada taką samą lub podobną sprawność co moduł o mocy 250Wp. Moduł o mocy 200Wp będzie większy rozmiarowo od modułu 10Wp, ale o takiej samej lub zbliżonej sprawności.

**Głównym czynnikiem sprawności i trwałości modułu jest jego jakość (nie technologia) w wielu przypadkach może się okazać, iż bardzo dobrej jakośc panel polikrystaliczny (markowego producenta) będzie posiadał lepsze parametry fotoelektryczne aniżeli słabej jakości panel monokrystaliczny (no-name czy OEM). Ponadto kluczowym czynnikiem jest trwałość modułu PV a nie jego wysokie i często początkowe/chwilowe parametry fotoelektryczne, istotny aspekt w kontekście 30 lat użytkowania.

Nieznacznie niższa sprawność technologii polikrystalicznej, w porównaniu do technologii monokrystalicznej, wynika między innymi ze stopnia czystości krzemu, który w technologii monokrystalicznej wymaga wyższego stopnia czystości i jest uzyskiwany inna metodą aniżeli krzem polikrystaliczny.
 
 
 
Technologia Monokrystaliczna

Sprawność komercyjnych modułów monokrystalicznych sięga 20% i więcej. Głównym elementem składowym jest najwyższej jakości krzem krystaliczny, uzyskiwany w drodze przetapiania w sztaby (eng. ingots). Krzem monokrystaliczny wymaga większych nakładów produkcyjnych niż technologia krzemu polikrystalicznego i jest wytwarzany m.in. metodą opracowaną w 1916 r. przez polskiego chemika Jana Czochralskiego. Stopień czystości uzyskanego krzemu (podobnie jak w technologiach produkcji procesorów komputerowych) ma wpływ na sprawność fotoogniwa i tym samym  modułu PV. Krzem krystaliczny w trakcie jego przetapiania poddawany procesom uszlachetniania formowany jest w sztaby krzemowe, z których wycinane są cienkie płytki, ogniwa fotowoltaiczne (eng. PV cells). Stopień czystości krzemu, grubość wycinanego fotoogniwa/płytki, technologia ich uszlachetniania stanowią o sprawności i trwałości technologii monokrystalicznej oraz są głównym Know How producentów technologii fotowoltaicznych. Technologia monokrystaliczna cechuje się również dobrymi uzyskami w świetle dyfuzyjnym/rozproszonym i zazwyczaj ze względu na wyższą sprawność (w stosunku do technologii polikrystalicznych**) znajduje często zastosowanie w instalacjach PV dla maksymalnego uzysku mocy systemu przy niewielkiej lub ograniczonej powierzchni montażowej. Obecnie większość produkowanych modułów monokrystalicznych posiada moc jednostkową od 200 do około 300Wp, ale nie jest to reguła. 

*Nominalna moc modułu monokrystalicznego nie stanowi o jego sprawnośći (!) czyli moduł o mocy 10Wp posiada taką samą lub podobną sprawność co moduł o mocy 200Wp. Moduł o mocy 200Wp będzie większy rozmiarowo od modułu 10Wp, ale o takiej samej lub zbliżonej sprawności.

**Głównym czynnikiem sprawności i trwałości modułu jest jego jakość (nie technologia) w wielu przypadkach może się okazać, iż bardzo dobrej jakośc panel polikrystaliczny (markowego producenta) będzie posiadał lepsze parametry fotoelektryczne aniżeli słabej jakości panel monokrystaliczny (no-name czy OEM). Ponadto kluczowym czynnikiem jest trwałość modułu PV a nie jego wysokie i często początkowe/chwilowe parametry fotoelektryczne, istotny aspekt w kontekście 30 lat użytkowania.